Субота, 18.08.2018, 17:32

Головна » 2018 » Липень » 11 » Атлас професій
Атлас професій

Форсайт — підзорна труба в майбутнє?

Форсайт (від англ. Foresight — погляд у майбутнє, передбачення) — це соціальна технологія, яка була створена за кордоном понад 30 років тому й активно використовується у сфері бізнесу та державного управління. Вона дає змогу учасникам спільно спрогнозувати розвиток галузі, регіону або країни й на основі такого прогнозу домовитися про дії щодо досягнення бажаного майбутнього.

Основні принципи форсайта:

● Майбутнє залежить від вкладених зусиль: його можна створити;
● Майбутнє варіативне, оскільки нічого не виникає з минулого, а залежить від рішень учасників і зацікавлених сторін;
● Є галузі, щодо яких можна будувати прогнози, але в цілому майбутнє не можна передбачити достовірно;
● Можна підготуватися до такого майбутнього, до якого ми прагнемо, або самим підготувати його.

«Атлас нових професій» складається з двох частин:

1 частина: нові професії — професії, які виникатимуть у найближчі роки в найбільш перспективних, високотехнологічних і швидко зростаючих галузях економіки. Кожній галузі відводиться окремий розділ, на початку якого ви можете ознайомитися з майбутнім галузі (коротким оглядом її розвитку до 2030 року). Для кожної галузі складено перелік нових професій з коротким описом їх робочих завдань. Цей список не є остаточним і вичерпним (цілком можливо, що з’являться й інші професії та спеціалізації), однак він ілюструє ті важливі зміни, які очікують галузі в найближчі роки.

2 частина: професії-«пенсіонери». Технології оновлюються, обладнання застаріває, інструменти стають купою металобрухту. Професії теж старіють і вмирають. Цей процес природний, він відбувався і відбувається за будь-якої зміни технологічних циклів. Наприклад: візників замінили таксисти, листонош — адміністратори поштових серверів. Але якщо раніше цикли мали коридор в десятки, а інколи й сотні років, то тепер їх тривалість не перевищує 10-15 років. І хоча «старіння» професій не відбувається миттєво, краще дізнатися про «кандидатів на пенсію» якомога раніше, а не тоді, коли вже отримав пенсійну картку. Можливо, під час вибору майбутньої професії ви надасте перевагу одній з тих, які незабаром відійдуть у минуле (наприклад, професії бухгалтера), і навіть не уявляєте, що існує молодий і перспективний сектор нових робочих завдань.

Горизонт виникнення

До 2020 року — у розвинених країнах багато з цих професій з’являються вже сьогодні (наприклад, енергоаудитори, мережеві лікарі, ГМО-агрономи тощо). Це професії, які матимуть попит у найближчому десятилітті.

Після 2020 року — професії, які будуть потрібні «післязавтра» у разі сприятливого технологічного розвитку нашої країни та всього світу. Сьогодні вони можуть здатися фантастичними, хоча перші кроки у вирішенні подібних професійних завдань (наприклад, завдання кіберпротезистів, дизайнерів віртуальних світів тощо) вже зроблено. Це професії, які є новими не лише для України, а й для інших країн.

Тип спеціалізації

Крос-галузева — набір знань, навичок і вмінь, що дає можливість знайти роботу в різних галузях/на стику галузей.

Внутрішньогалузева — набір знань, умінь і навичок, що дає змогу працювати в одній галузі.

Надпрофесійні навички та вміння

Ці навички є універсальними і важливими для фахівців найрізноманітніших галузей. Оволодіння ними дає змогу працівнику підвищити ефективність професійної діяльності у своїй галузі, а також переходити між галузями, зберігаючи свою затребуваність.

Категорія: Методичний кабінет | Переглядів: 13 | Додав: shkola | Рейтинг: 5.0/1

«  Липень 2018  »